Agregaty prądotwórcze rolnicze mają szerokie zastosowanie. Wspomagają rolników w każdej fazie prac. Nie mają własnego silnika i są nakładane na wałek ciągnika rolniczego. W efekcie redukują koszty konserwacji i eksploatowania generatora. W dodatku nie ma konieczności przeznaczania dodatkowego miejsca na paliwo do agregatu.

Agregaty rolnicze- jednofazowe, czy trójfazowe?

Prądotwórcze agregaty rolnicze są trójfazowe. Oznacza to, że prąd elektryczny płynie z trzech niezależnych przewodów. Jest to opcja bardzo wydajna i bezpieczna. Dzięki temu możliwe jest podłączenie maszyny, która wykazuje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Agregaty prądotwórcze WOM gwarantują ciągłość dostaw energii elektrycznej, niezależnie od dystrybutorów energii. Ten fakt wpływa na płynność prac rolniczych i ich bezstresowy przebieg.

Niezabudowane agregaty prądotwórcze WOM

WOM, czyli wał odbioru mocy przekazuje napęd z pojazdu (np. ciągnika) do poruszanej maszyny. Agregaty rolnicze są zazwyczaj otwarte, a to co oznacza, że:

  • nie mają zabudowy,
  • pozwalają zaoszczędzić na kosztach przeznaczonych na urządzenia, gdyż są stosunkowo tańsze, niż agregaty zabudowane,
  • powinny być umieszczane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, np. w pomieszczeniach gospodarczych itp. Brak zabudowy wyklucza używanie ich na zewnątrz, gdyż są one szczególnie narażone na działanie różnych niekorzystnych czynników, np. opadów atmosferycznych.

Napięcie agregatów rolniczych

Najczęściej spotykanymi rolniczymi agregatami prądotwórczymi agregaty o napięciu 400 V.  Na rynku możemy nabyć urządzenia z regulacją napięcia AVR. Przykładami takich generatorów są np. modele o mocy podstawowej (kVA P.R.P.) :

  • AV 18 R,
  • AV 22 R,
  • AV 27 R,
  • AV 38 R,
  • AV 80 R

AVR służy do stabilizacji napięcia wyjściowego. Dzięki niemu uszkodzenie nowoczesnej maszyny lub urządzenia elektronicznego podłączonego pod agregat prądotwórczy w przypadku wahań napięcia jest niemożliwe. Agregaty rolnicze bez AVR sprawdzają się tylko w przypadkach urządzeń nie wyposażonych w układy elektroniczne.

Rekomendowane artykuły